Termín: 19. 5. - 25. 5. 2024

Cena: 13 900 Kč

Doprava: autobus

Provází: P. ICLic. Mgr. František Ponížil

Cena zahrnuje:

- dopravu zahraničním klimatizovaným autobusem

- 4x ubytování se snídaní v poutním domě Velehrad, 3x oběd, 2x večeře

- průvodce zájezdu – kněz

- pojištění proti úpadku CK

Cena nezahrnuje:

- cestovní pojištění (nutné sjednat individuálně)

- vstupy, vstup do katakomb 10 Euro, zapůjčení sluchátek 10 Euro a lístky na městskou

  dopravu v Římě (cca 30 Euro)

- turistickou daň městu Řím 6 Euro/osoba/noc (celkem 24 Euro – platí se na místě průvodci)

- večeře a kapesné

Upozornění!

Ceny fakultativních prohlídek jsou platné k 26. 10. 2023, nelze vyloučit zdražení!
Při návštěvě bazilik a kostelů je potřeba mít zahalená ramena, délka kalhot a sukní nesmí sahat nad kolena!

PŘIHLÁŠENÍ JE MOŽNÉ NEJPOZDĚJI DO 28. 2. 2024!

Rámcový program zájezdu:

  1. den - neděle: odjezd 19. 5. v odpoledních hodinách ze Zábřehu (podle počtu přihlášených možná nástupní místa Olomouc a Brno) non stop jízdou s krátkými občerstvovacími zastávkami do Říma.
  2. den - pondělí: příjezd do Říma kolem poledne, mše svatá oběd, ubytování v poutním domě Velehrad. Poutní dům Velehrad se nachází v centru Říma nedaleko Vatikánu. Na náměstí sv. Petra je to cca 15 minut klidné chůze nebo je možné se dopravit k poutnímu domu městskou dopravou, konečná autobus. zastávka – linka č. 64. Odpočinek, mše sv., oběd. Odpoledne návštěva Baziliky Santa Maria Maggiore, kde papež Hadrian II. schválil staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Sv. Praxeda - kostel dal postavit po roce 780papež Hadrián I. a dal sem přenést ostatky svatých PraxedyPudentiany, popravených kolem roku 165. Podle legendy to byly dcery sv. Pudense, prvního římana, jehož svatý Petr obrátil na křesťanství.
    Kostel se proslavil raně středověkými mozaikami. Dále Bazilika sv. Petra v okovech, kde se nacházejí okovy, kterými byl sv. Petr svázán během vězení. Koloseum – největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven, jedno z velkých děl římské architektury,
    Via dei Fori Imperiali, Forum Romanum –  v dobách antického Říma to bylo centrum veřejného dění ve městě i v říši. Je to zhruba obdélné náměstí o rozměrech asi 130x60 m mezi pahorky Kapitol a Palatin. Nocleh.
  3. den - úterý: snídaně, mše svatá v bazilice sv. Petra ve Vatikánu, prohlídka baziliky, kopule (fakultativně, platí se 10 Euro nebo možnost návštěvy muzea – Pokladnice v ceně 6 Euro), krypta, možný nákup růženců a jiných devocionálií. Oběd. Odpoledne Janikul, a návštěva Trastevere (Zátibeří). Bazilika Santa Maria in Trastevere, kostel sv. Cecílie, kostel sv. Bartoloměje na ostrově, který byl původně zasvěcen sv. Vojtěchovi. Trastevere je místo typické pro večeři. Nocleh.
  4. den - středa: snídaně, Andělský hrad (pěšky), via dei Coronari, Piazza Navona - malebné podlouhlé barokní náměstí v Římě, Kostel Santa Maria dell´ Anima, sv. Augustin, sv. Ludvík. Odpoledne Santa Maria Sopra Minerva (nemají tam siestu, je otevřený přes celý den) - jediný gotický kostel v Římě, který nebyl v baroku přestavěn, a dlouho byl ústředím dominikánského řádu. Pantheon - nejzachovalejší antická stavba v Římě, starověký kruhový chrám v Římě původně zasvěcený všem bohům a od roku 609 zasvěcený Panně Marii mučedníků (platí se tam vstupné). Kostel sv. Ignáce. Fontána di Trevi - nejkrásnější ze všech římských fontán, Španělské schody - barokní schodiště ke kostelu Trinità dei Monti. Byly postaveny v roce 1723  na popud papeže Inocenta XIII. a jsou jedním z nejznámějších schodišť na světě. Večeře. Nocleh.
  5. den - čtvrtek: snídaně, katakomby sv. Domicily, bazilika sv. Pavla
    za hradbami - je jednou ze čtyř římských papežských (dříve patriarchálních) velkých bazilik. Byla postavena ve 4. stoletínad pravděpodobným hrobem apoštola Pavla, vně městských hradeb (odtud jméno). Původní stavba, svého času větší než bazilika sv. Petra, se dochovala až do roku 1823, kdy lehla popelem. Vzápětí byla bazilika postavena znovu, se snahou držet se původní podoby. Uvnitř se na stěnách lodi nacházejí medailony všech (oficiálně uznaných) papežůod sv. Petra až po současnost. Oběd. Odpoledne volný program (fakultativní neorganizovaná prohlídka Vatikánských muzeí 22 Euro, nebo Andělského hradu 13 Euro, nebo Kolosea, Fora Romana a Palatinu 18 Euro). Nocleh.
  6. den - pátek: snídaně, bazilika sv. Jana v Lateránu - mezi všemi římskokatolickými kostely má tato bazilika zcela výsostné postavení. Přímo v bazilice je nápis „Matka a hlava všech kostelů Města a světa“. Sv. Kříž Jeruzalémský - kostel byl vystavěn císařovnousvatou Helenou, matkou Konstantina I., jako palácová kaple v její rezidenci nedaleko římského Lateránu. Podle tradice se v něm uchovávají ostatky Kristova kříže, který měla Helena nalézt v Jeruzalémě. Sv. Kliment, Circus Maximus, Santa Maria in Cosmedin (Bocca della verita – ústa pravdy) - titulární bazilika v jižní části Říma. V téměř prázdném kostele bez nábytku působí hlavně bohatá mramorová dlažba. V portiku je na stěně velká kruhová mramorová deska s tváří říčního boha Tritona ze 4. stol. př. n. l. Původně patrně sloužila jako poklop stoky Cloaca maxima, ve středověku vznikla pověst, že člověk, který dá ruku do jeho „úst“ a zalže, už ji nikdy nevyndá. Odtud lidový název Bocca della Verità(„ústa pravdy“). Aventin, bazilika svaté Sabiny na Aventinu - římský kostel zasvěcený svaté Sabině, mučednici z 2. století. Večeře. V podvečer odjezd autobusem non stop jízdou s krátkými občerstvovacími přestávkami do Zábřehu.
  7. den - sobota: předpokládaný příjezd do Zábřehu v poledních hodinách.

Každý den bude zařazena v programu mše svatá. Ke svátosti smíření Vám doporučujeme přistoupit ve vlastní farnosti ještě před odjezdem na zájezd.
 Průvodce P. František Ponížil nemůže zpovídat na území římské diecéze.

Průvodce si vyhrazuje právo změny programu podle aktuální situace.

V případě zájmu - kontakt na paní Janu Krmelovou z cestovní kanceláře Awer Tour v Zábřehu, která poskytne podrobné informace a zařídí vše potřebné. Kontakt:   tel. 583 418 297, mob. 731 626 506.